Levél egyetemi polgárok, munkavállalók, kollégák részére

A szakszervezet törvényi garanciákat követel!

Csak a szerzett munkavállalói jogok és az egyetemi autonómia törvényi garantálásával folytatódhat a fenntartóváltás!

Tisztelt egyetemi polgárok, munkavállalók, kollégák!

A Debreceni Egyetem története legnagyobb átalakulása előtt áll, ami számtalan bizonytalansággal és előre nem látható kockázattal jár együtt. Le kell szögeznünk, hogy az egyetemek átalakítása kapcsán a munkavállalók közalkalmazotti jogviszonytól való megfosztása a szerzett jogok elvesztésével jár. Ezen jogok elvesztését semmilyen ágazati vagy helyi megállapodás nem pótolhatja, ha nincs rá törvényi garancia. Erről a körülményről az átalakulás kommunikációja során nagyon kevés szó esett.

A szakszervezetnek csak az a lehetősége maradt, hogy az átalakulások folyamatát megpróbálja helyi szinten nyomon követni és befolyásolni. Ez a helyzet nagy felelősséget ró ránk, hiszen ez az egyetlen lehetőség, hogy szerzett jogaink elvesztését valamilyen módon ellensúlyozzuk. Erre egy megfelelő kollektív szerződés megkötése teremthet lehetőséget, amihez el kell érnünk, hogy a szakszervezet az egyeztetés minden szintjén jelen lehessen. Az egyetem jelenleg érvényes szabályzatai (SzMSz, kollektív szerződés) kötelezik a vezetést az átalakulás során az érdekképviselet bevonására, de a szakszervezet súlyát tagjai biztosítják.

Ezért arra kérünk mindenkit, fontolja meg szervezetünkhöz, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetéhez való csatlakozást, amit a mellékelt nyomtatvány kitöltésével és a kari vagy intézeti FDSZ képviselőhöz való eljuttatásával tehet meg. Teremtsük meg, azt a hátteret, amire támaszkodva eredményesen érvelhetünk az átalakulást kidolgozó bizottságokban, és kellő súllyal léphetünk fel a dolgozók érdekeinek képviseletében.

A szakszervezet törvényi garanciákat követel az alábbiakban:

• a finanszírozás állami feladat marad;
  • az átalakulás transzparens és követhető lesz;
  • az egyetemi polgárok oktatási és kutatási szabadsága, mint alkotmányos jog, és az egyetemi autonómia, mint ennek biztosítéka, nem sérül;
  • a bérfejlesztések igazságosan, a valódi teljesítményeket értékelve és az egyes intézményekben egységesen történnek meg.
  • a közalkalmazottként szerzett jogokból minél több megőrzése

Letölthető dokumentumok