Levél a tagságnak

Tisztelt Tagjaink!

A napokban mindenki megkapja az egyéni szerződését, ami az egyetem átalakulása szempontjából az egyik legfontosabb mérföldkő. Meglehetősen sok a bizonytalanság és a kérdés, amelyekre igyekszünk választ kapni és választ adni. Néhány fontos kérdésre már tudjuk a válaszokat, amelyeket az alábbiakban foglalunk össze:

1. A közalkalmazotti jogviszonyból munkaviszony lesz.
2. Ha valaki a jogviszony változása miatt fel akar mondani, akkor sajnos sem felmentési idő, sem végkielégítés nem illeti meg.
3. A munkabér nem csökkenhet.
4. Azok a pótlékok, amelyeket az MT nem ismer, beépülnek az alapbérbe. A köznevelésben dolgozók esetében a pótlékok megmaradnak.
5. Változatlan tartalommal megmarad a SZÉP-kártya.
6. Megmarad az évi 12 kedvezményes utazásra jogosító igazolvány.
7. A szabadságok mértéke erre az évre változatlan marad. (A jövőben ezt a Kollektív Szerződés fogja szabályozni.)
8. 2021. augusztus 1. után a felmentésre vonatkozó szabályok egy évig maradnak érvényben.
9. 2021. augusztus 1. után a jubileumi jutalmakra vonatkozó szabályok öt évig maradnak érvényben.
10. Az oktatók és kutatók 70 éves korukig foglalkoztathatók.
11. Az öregségi nyugdíj korhatárt elérő dolgozók előreláthatólag engedély nélkül is tovább foglalkoztathatók.

Három pontban szeretném összefoglalni a bennünket, szakszervezeti tagokat közvetlenül érintő kérdéseket:

1. Ha valakinek kérdése merülne fel a szerződésével vagy a jogállás változásával kapcsolatban, annak a szakszervezetünk ingyenes jogi segítséget nyújt. Lehet hozzánk (balogh.laszlo@arts.unideb.hu, illetve fdsz@unideb.hu) fordulni vagy közvetlenül a szakszervezet jogászához, Dr. Sipka Péter ügyvédhez. (iroda@drsipka.hu)

2. A bérekről még egyáltalán nem született semmiféle megállapodás. A kormányzat és az egyetem vezetése részéről elhangzott ígéret szerint szeptembertől nőnek ugyan a bérek a bértömeg növekedésének köszönhetően, de ennek mértékéről, elosztásának módjáról és kritériumairól még semmilyen tájékoztatást nem kaptunk, ezzel kapcsolatban nem egyeztettünk. Elkötelezettek vagyunk egy olyan emelés mellett, amely elsősorban az alacsonyabb fizetési kategóriákban levő munkatársakat – oktatókat és nem oktatókat – segíti, ugyanakkor mindenkinek érezhető növekedést jelent.

3. Az utóbbi hetekben rendkívüli erőfeszítéseket tettünk a tagság szervezéséért. Közel 20%-os növekedést értünk el a taglétszámban, az egyetem sajátos számításai miatt azonban a gyakorló iskolákban levő tagjainkat külön számolták, aminek jogosságát vitatjuk, de most nem jogvitákat akarunk kezdeményezni, hanem a képességeinket megmutatni. Közel vagyunk a reprezentativitáshoz, és amint azt stabilan elértük, azonnal kezdeményezzük a kollektív szerződés megkötését.

Dr. Balogh László Levente
FDSZ-DE elnök